اخبار > روز شمار انقلاب:
يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦
اطلاعيه

 

 

 

پیوندها


اخبار > روز شمار انقلاب:
 


شماره خبر: ٥٣٥٠٩٨             تاریخ انتشار خبر : 1396/11/14
روز شمار انقلاب:
14 بهمن 57/ انتخاب دکتر بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت +تصاویر

در ادامه روز شمار انقلاب اسلامی ایران به مرور برخی وقایع 14 بهمن 1357 می پردازیم.

14 بهمن 57/ انتخاب دکتر بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت +تصاویر

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در ادامه روز شمار انقلاب اسلامی ایران برخی وقایع 14 بهمن ماه سال 1357 را با هم مرور می کنیم.دیدار امام خمینی(ره) با کارکنان روزنامه اطلاعات، حضور پرشور مردم در مدرسه علوی، انتخاب نخست وزیر دولت موقت و اعتصاب کارمندان برخی وقایع این روز است.

دیدار امام خمینی(ره) با کارکنان روزنامه اطلاعات

امام خمینی روز 14 بهمن ماه در مدرسه علوی با کارکنان و نویسندگان روزنامه اطلاعات دیدار کردند و نکاتی در رابطه با وظیفه خطیر مطبوعات و اهل قلم در گفتن واقعیات و جلوگیری از ایجاد تفرقه و لزوم توجه به آزادی و آزادگی در مطبوعات بیان کردند:

[بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏]

موضع اسلامى شما به ما رسیده است. امیدواریم در روزنامه اطلاعات کوشش کنید واقعیات را آن طور که هست، بازگو کنید؛ و سعى داشته باشید نوشته ‏هاى شما در بطن انقلاب و ملت تفرقه نیندازد. اهل قلم، وظیفه خطیرى دارند و باید هوشیار و مراقب باشند، چرا که یک کلمه به صورت مکتوب گاه مى‏ تواند زیان بخش باشد.

[نویسنده اطلاعات: در حکومت عدل اسلامى آزادى مطبوعات تا چه حد است؟]

اسلام دین آزادى و آزادگى است و بدیهى است مطبوعات اسلامى نیز مطبوعات آزادى خواهند بود.

سعى کنید وقتى انقلاب ملت ما یک انقلاب اسلامى است، روزنامه شما نیز آینه ‏اى باشد که این انقلاب را بازگو کند؛ بنا بر این تمام تلاش شما باید متوجه تنویر افکار ملت از راه بیان کردن واقعیات اسلام و انقلاب ملت ایران باشد.

[در پایان، امام خمینى درودهاى خود را به همه نویسندگان آزاده که با مبارزات و تلاش هاى خود سهمى در انقلاب ملت ایران دارند، نثار کردند]

(صحیفه امام، ج‏6، ص: 39)

حضور پرشور مردم برای دیدار با امام خمینی(ره)

از ابتدای صبح اطراف مدرسه علوی مملو از مشتاقان برای ملاقات با امام خمینی(ره) بود.حضرت امام در سرسرای مدرسه حضور یافتند و به ابراز احساسات مردم پاسخ دادند.یونایتد پرس جمعیت مشتاق دیدار در این روز را بالغ بر چهار و نیم میلیون نفر تخمین می زند.حضور خیل عظیم جمعیت در تصاویر به خوبی مشخص است.

14 بهمن 57

14 بهمن 57

14 بهمن 57

انتخاب نخست وزیر دولت موقت

تشکیل دولت بر عهده شورای انقلاب بود.بنابراین صبح روز 14 بهمن ماه شورای انقلاب برای تعیین نخست وزیر تشکیل جلسه داد.پس از بررسی ها، مهندس مهدی بازرگان برای نخست وزیری دولت موقت انتخاب شد.

سخنرانی امام در جمع تعدادی از روحانیون

امام خمینی(ره) در باره تز استعماری جدایی دین از سیاست و پیامد های آن صحبت کردند.همچنین در جمع کمیته استقبال شعار "ملیت" را نیرنگ آمریکا خواندند.

مصاحبه شاپور بختیار

شاپور بختیار در مصاحبه با لوماتن گفت:بعضی اوقات صبر بهترین تاکتیک است و اگر آیت الله خمینی(ره) بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه بهواتیکان تأسیس کند.بختیار همچنین اعلام کرد که نقش آیت الله خمینی(ره) را در حل و فصل مسائل مذهبی و اجتماعی می پذیرد.

مهره سوخته آمریکا

تا روز 14 بهمن ماه سی و پنج هزار آمریکایی ایران را ترک کرده بودند وطبق گزارش رسانه های گروهی دولت آمریکا تماس خود را با شاه قطع کرده است.

اعتصاب عمومی مردم

مردم در نقاط مختلف کشور دست به اعتصاب عمومی زدند و کارکنان ، وزیران و مدیران دولت را به اداره راه نمی دهند.40 تن از نمایندگان مجلس برای استعفا اعلام آمادگی کردند.همچنین کارکنان نخست وزیری با شورای انقلاب اعلام همبستگی کردند.

14 بهمن 57/ انتخاب دکتر بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت +تصاویر

 آیت الله طالقانی در کنار امام-مدرسه علوی

استعفای شهردار تهران

شهردار تهران استعفا نامه ی خود را در دیدار با امام خمینی(ره) به ایشان تسلیم می کند و امام مجددا وی را به عنوان شهردار تهران منصوب می کنند.بختیار از ترس احتمال تکرار این کار از سوی دیگر مسئولین، طی مصاحبه ای سایر کارمندان و مسئولان دولت را تهدید می کند.

پیام یاسر عرفات

یاسر عرفات در پیامی برای امام خمینی(ره) اظهار کرد که نتایج پیروزی ملت ایران در مرز های آن کشور متوقف نخواهد شد.

روزنامه کیهان

روزنامه کیهان در نقل قولی از امام می نویسد: کاری نکنید مردم را به جهاد دعوت کنم.

14 بهمن 57/ انتخاب دکتر بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت +تصاویر


رسانه های خارجی

خبرگزاری رویترز از قول مسئولان نگران رژیم صهیونیستی اعلام کرد: انقلاب ایران به کشورهای عرب سرایت می کند.همچنین خبرگزاری رسمی شوروی تاس در گزارشی از ورود امام به کشور اعلام کرد مبارزه در ایران وارد مرحله سرنوشت ساز شد.

انتهای پیام/

منابع:

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)

موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران


خروج
اوقات شرعی
تقویم
آمار بازدید
 بازدید امروز : 177
 کل بازدید : 72992
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
از کانون های نهاد
نشريات و تشکلهای دانشگاه ما
گروه هاي علمي دانشگاه
مرکز هم اندیشی اساتید
دانلود
آموزشگاه مجازی دانشگاهیان
اطلاعیه
کانونهای دانشجویی
ضیافت اندیشه دانشجویی
اعتکاف دانشجویی
ازدواج دانشجویی
عمره و عتبات
صفحه ي اصلي
اخبار
تماس با ما
چارت نهاد
درد و دل دانشجویی